Kevään koskitapahtumista kuulumiset

2.6.2026

Moikka Kohinalaiset,

Tässä hieman kertausta kevään tapahtumista.

MYLLYKOSKI BIGWATER FESTIVAL

Kevään koskimelontakausi käynnistyi perinteiseen tapaan varman kevään merkin, Myllykoski Bigwater Festivalin, myötä Nurmijärvellä 18.4. Tänä vuonna tapahtuma oli erityisen merkittävä, sillä kilpailu järjestettiin jo 20. kerran.

Vantaanjoen vesitilanne oli yhtälailla per….änupotuksesta kuin muutoinkin tämän kevään vesitilanteet ovat olleet. Vettä puuttui.

Siitä huolimatta kilpailijoita oli ilmoittautunut mukaan kuusi. Osallistujamäärään vaikutti osaltaan heikko vesitilanne, mutta myös se, että osa Suomen freestylen maajoukkuemelojista harjoitteli samaan aikaan Lieksassa valmistautuen tuleviin EM-kilpailuihin.

Yleisöä oli saapunut paikalle noin satakunta, ja kisat saatiin vietyä kunnialla läpi auringon paistaessa.

K1-sarjan voittoon meloi jo kuudennen kerran Visa Rahkola. K1-35-sarjan ykköseksi puolestaan kauhoi Kohinan oma supersankari Mikko Olkkonen.

Tapahtuman järjestelyistä vastasi jälleen kerran Mösjöö Antti Paavilainen. Hatunnosto ja suuret kiitokset uutterasta työstä!

Tässä linkki tapahtumasivuille ja kuviin: https://koskimelonta.com/2026/04/18/myllykoski-bigwater-festival-juhlisti-20-vuotista-taivaltaan-pienemmissa-kuohuissa/

KYMICROSS

26.4. järjestettiin jälleen jo legendaksi muodostunut Kymicross. Kymijoen poikkeuksellisen heikko vesitilanne pakotti järjestäjät siirtämään kilpailun Kotkan Langinkoskelta Heinäveden Palokkiin. Samalla nimi muuttui Kymicrossista Palokki Koskifestivualiksi, vaan eihän nimi miestä pahenna, niin ku ei tapahtumaakaan. Kisa oli kaikin puolin onnistunut: kilpailijat viihtyivät ja tunnelma oli katossa.

Osallistujia oli yhteensä 12 – viisi naisten sarjassa ja seitsemän miesten sarjassa. Paikanvaihdos saattoi vaikuttaa Kohinalaisten osallistujamäärään, sillä meikäläisiä nähtiin lähtöviivalla tällä kertaa vain kaksi: Nea ja Tuomo Rautio. Molemmat meloivat kuitenkin hienosti kymmenen parhaan joukkoon! Tällä kertaa ei tullut mitalleja, mutta huhujen mukaan Nea ja Tuomo halusivat antaa muillekin mahdollisuuden loistaa… edes kerran.

Suuret kiitokset jälleen kerran Jarkko Hautamäelle kisojen järjestämisestä!

TULVAMELONTA

Loppiaisena suunnattiin jälleen perinteiselle tulvamelontaretkelle Kuusamoon. Kajakit katoilla Kuusamoon asti kurvaili tällä kertaa huikeat 19 kohinalaista.

Retkellä olleet ovat raportoineet matkan olleen neljä päivää uskomattomia euforiahetkiä hyvässä seurassa railakkaasti koskia laskien, yhdessä kokkaillen ja leirinuotiolauluja laulellen. Tietenkään saunomista ja täydelle kuulle ulvomista unohtamatta.

Matkalla koluttiin Kuusinkijoki, Ylä- ja Alakitka, sekä Savinajoki, eikä hymyn määrästä päätellen vauhtia tai elämyksiä puuttunut.

Reissun mahdollisti jälleen kerran Jarkko ”Aurinkomatkat” Mikkola, jolle valtavan suuret kiitokset järjestelyistä. Kiitokset varmasti sekä mukana olleiden että niiden puolesta, jotka jäivät kotiin ja katuivat sitä heti ensimmäisten kuvien saavuttua.

Niin kuin edellä olevista tarinoista käy ilmi, on meillä seurassa mahtavia aktiiveja, jotka puurtavat pyyteettömästi lajin eteen. Upeaa! Ja puita!

Melontaterveiset koonnut Juha Lahti